Jak uzyskać kredyt - krok po kroku

Jak uzyskać kredyt - krok po kroku

Zapoznaj się z ofertami banków. Porównaj marże, prowizje, oprocentowanie, koszty ubezpieczeń (niektóre będą obowiązkowe), spread w przypadku kredytów walutowych oraz koszty, które mogą pojawić się w przyszłości: przewalutowanie, wcześniejsza spłata, wydłużenie czasu spłaty, zwiększenie kwoty.

Za pomocą kalkulatorów możesz obliczyć swoją zdolność kredytową, a także ustalić walutę (kredyt walutowy kusi niższymi ratami, ale dostaniemy mniejszą kwotę niż przy złotówkowym), czas spłaty czy rodzaj rat (równe czy malejące). Uwaga! Wyniki z kalkulatorów mogą się znacznie różnić od tego, co możemy usłyszeć w banku i dlatego aby uzyskać wiarygodne informacje o kredycie najlepiej jest złożyć wizytę w kilku bankach lub u doradcy finansowego w celu dokładnego oszacowania zdolności kredytowej (w tym wypadku nie musisz mieć przy sobie dokumentów).

Gdy mamy ustalone jak wysoką prawdopodobnie dostaniemy kwotę kredytu hipotecznego możemy zacząć poszukiwanie naszego domu, ponieważ aby uzyskać kredyt musimy mieć konkretną nieruchomość.

Następnie należy zebrać dokumenty dotyczące dochodów i nieruchomości i złożyć je wraz z wnioskiem w banku. W ciągu kilku - kilkunastu dni bank podejmuje decyzję o przyznaniu kredytu. W decyzji zawarte będą informacje o prowizji, oprocentowaniu, warunków wypłaty. Przed podpisaniem umowy można jeszcze negocjować te warunki.

Po decyzji podpisujemy z bankiem umowę. Dobrze jest poprosić o wzór umowy dużo wcześniej, aby dokładnie zapoznać się z jej treścią. Podpisanie umowy jeszcze nie gwarantuje wypłaty pieniędzy. I klient i bank może od niej odstąpić bez podania przyczyny oraz trzeba spełnić warunki wypłaty np. uruchomienie kredytu hipotecznego w przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym następuje po podpisaniu akty notarialnego oraz wniosku o wpisanie hipoteki na rzecz banku. W przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym trzeba przedstawić dokumenty tzw. cesji wkładu budowlanego. Po spełnieniu warunków, kredyt hipoteczny wypłacany jest w ciągu kilku dni.

Uwaga na nabywanie nieruchomości od rodziny (od rodziców, rodzeństwa). Kilka banków nie udzieli nam z tego powodu kredytu, a pozostałe banki mogą szczegółowo zweryfikować tego rodzaju transakcję. Natomiast w programie Rodzina na Swoim można nabywać nieruchomości od osób niewymienionych w ustawie (zstępni, wstępni, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie – od nich nie można kupić mieszkania).

Dodatkowe koszty kredytu oprócz oprocentowania i ubezpieczeń związane z kupnem mieszkania:

- taksa notarialna, która jest zależna od wartości nieruchomości (jeśli mieszkanie jest warte 300 000 zł, będzie wynosić około 3 000 zł)

- podatek VAT - 2% od zakupu nieruchomości, który płacony jest najczęściej przy podpisywaniu aktu notarialnego. Nie płacą go osoby, które kupiły mieszkanie na rynku pierwotnym

- opłaty sądowe: założenie księgi wieczystej (60 zł) i wpisanie hipoteki (200 zł) 

- podatek od hipoteki, który wynosi 19 zł lub 0,001% wartości mieszkania

Większość tych kosztów można pokryć z kredytu hipotecznego.